Veľká vec (tvorivé písanie – pastiš)

samko tale pastis

(Pastiš)

pastiš -a m. ‹f < t› odb. literárne, hudobné al. výtvarné dielo napodobňujúce techniku al. štýl iného diela“ (Slovník cudzích slov)

Nasledujúci text bol prvýkrát publikovaný v staršej verzii tejto stránky pred štyrmi rokmi. Uvádzam ho opäť ako príjemnú spomienku a inšpiráciu pre tretiakov, ktorí sa o niekoľko dní budú pasovať s domácou slohovou prácou. Autorke Edite Borščovej (IV. C, 2009/2010) sa skvelo podarilo napodobniť štýl Knihy o cintoríne od fiktívneho autora, idiota, Samka Tále (Daniela Kapitáňová).

Uf, už je to konečne super. Preto je to konečne super, lebo sa stala veľká vec. A tá veľká vec je naozaj super. Ale nemôžem vám teraz hneď povedať tú veľkú vec, lebo by ste nepochopili, aké je to super, takže vám musím najprv povedať, že čo sa stalo predtým a iné.

Najdôležitejšia vec je, že som sa narodil. Ale to vám tu teraz nebudem písať, že čo sa dialo hneď po narodení, lebo to nie je dôležité.

Moja mamka ma dala do školy, aby som tam chodil, keď už som mohol byť školár, lebo som bol na to dosť veľký. Lebo to je povinné byť školár a iné. V tej škole som si našiel najlepšieho kamaráta, ktorý sa volá Jožko. A Jožko sa ešte volá Planievič, lebo každý má dve mená, lebo to je povinné. Mal som tam aj iných kamarátov, ale Jožko bol najviac lepší, lebo s ním som bol najviac a iné. Keď sme ešte boli malí, sme si povedali, že keď budeme veľkí, urobíme si taký obchod, čo bude kupovať od ľudí papiere a noviny a iné. Lebo to je veľmi potrebné zbierať také papieroviny. Preto je to potrebné, lebo v novinách sú veľmi múdre veci. To viem, lebo občas si pozriem také noviny. Ešte aj preto to je dobré, lebo sa tým zachraňuje Zem. Volá sa to rencynklácia. Rencynklácia je veľmi potrebná, lebo potom Zem nebude musieť ťažiť ďalší papier a bude to pre ňu lepšie. Vtedy som povedal Jožkovi: „Jožko, urobme si taký obchod, čo bude kupovať papier rencynklovačný.“ Jožko súhlasil, lebo som mu ešte povedal: „Je to veľmi dôležité pre Zem a iné.“ Sme si aj povedali, že budeme mať veľké hnedé auto. Auto je potrebné, lebo papier by len tak neprišiel sám k nám. Hnedé bude preto, lebo Jožkovi aj mne sa páči hnedá farba. A veľké musí byť, lebo to je dôležité na nazbieranie veľa papiera. Čím ho bude viac, tým to bude viac dobré.

Náš obchod sa bude volať „Jožko a Marek“. Preto sa tak bude volať, lebo on je Jožko a ja som Marek. To som vám ešte nepovedal, že sa volám Marek. Teraz vám to hovorím, aby ste pochopili, že prečo sa náš obchod tak bude volať.

A ešte aj preto nám napadlo, že budeme toto robiť, lebo sme boli so školou na výlete. Tam sme boli v takom mieste, čo tam tlačia knihy. Nie že ich tam tlačia do nejakej fľaše alebo konzervy, ale tlačia ich tam, akože vydávajú. To je veľmi potrebné tlačiť knihy, lebo tam sú dôležité veci a iné. Keď budeme veľa čítať, tak budeme veľa múdri a iné. Tam kde vydávajú tie knihy, tam bolo veľa takého papiera, čo už nepotrebovali z toho dôvodu, že bol zvyšný. Taký papier tiež treba zbierať, lebo aj taký je.

Dnes sme boli vybaviť tú hnedú farbu na auto. Šli sme podpísať také papiere, aby bolo hnedé. Ešte nemáme to auto, lebo ešte je v sklade a nám musí najprv prísť. Lebo to auto je ešte v sklade až za Amerikou. Tam majú také hnedé autá. Ja to viem, lebo môj ujec bol až za Amerikou a on mi to povedal, že tam také sú. V Amerike je veľa áut a dobrých vecí z toho dôvodu, že ich tam vyrábajú a iné. Ale to nie je tá veľká vec, ktorá sa stala, že som bol podpísať tie papiere na hnedé auto.

Teraz som sa rozhodol, že vám nepoviem tú veľkú vec, lebo som sa rozhodol, že to je tajné. To vám teraz nemôžem tajnú vec povedať z toho dôvodu, že sa to nemá. Až keď to bude netajné, potom vám to poviem, lebo budem chcieť a iné.

Publikované so súhlasom autorky.